Online okumak için tıklayınız...

Avrupa'nın en büyüğünde Türk imzası

2014-05-06 15:39:47
Global Yatırım Holding'in bağlı ortaklığı Global Liman İşletmeleri, Barselona limanını işleten Creuers şirketindeki payını yüzde 78.07'ye yükseltmek üzere ön protokol imzaladı.

Global Liman İşletmeleri halihazırda Kuşadası, Antalya ve Bodrum'da yolcu limanı işletiyor. Global Liman geçen yıl dünyanın ikinci büyük yolcu gemisi işletmecisi Royal Caribbean Cruises ile birlikte Creuers şirketinde yüzde 43 hisse almıştı.

Global Yatırım Holding'in KAP'a yaptığı açıklamaya göre 1.8 milyon yolcu kapasite ile Avrupa'nın en büyük yolcu limanı olan Barselona limanını işleten Creuers del Port de Barcelona, aynı zamanda Malaga limanını işleten şirketin çoğunluk, Singapur limanını işleten şirketin ise azınlık hisselerine sahip. Açıklamada Creuers'teki hisselerin ne bedelle alındığı ve finansman hakkında bilgi yer almadı.

 Deniz Yatırım analisti Alper Akalın, şirketin yolcu kapasitesini yaklaşık iki kat artıracağını ve bu durumun hisseleri yukarı etkilediğini ifade ederek, "Limanın 1.8 milyon yolcu kapasitesi yolcu kapasitesini neredeyse iki katına çıkarıyor. Ortakları Royal Caribbean Cruises da belirli bir yolcu sayısını neredeyse garanti ediyor, bu açıdan hisse için olumlu. Ancak Global Holding'in yüksek borçluluğu ve finansmanın nasıl sağlandığı konusunda belirsizlik nedeniyle ihtiyatlı olmak gerekebilir" dedi.

Hisseler borsada yüzde 2.4 yükseldi

Global Yatırım Holding hisseleri bağlı ortaklığı Global Liman İşletmeleri'nin Barselona limanını işleten Creuers şirketindeki payını yüzde 78.07'ye yükseltmek üzere ön protokol imzalamasının ardından yüzde 4 prim yapmasına karşılık kazanımlarını azaltarak günü yüzde 2.4 artıda kapattı.

 

 

 

Yorumlar

comments powered by Disqus

Benzer Haberler

 • Bir sergi, bir dergi!..

  “Kuşlar, Ağaçlar, Çiçekler Ve Aşk ;”… Recep Peker Tanıtkan’ın objektifi ile dile geldi. ...

 • Komşuya %50 indirim

  Kayseri’deki Radisson Blu Hotel Kayseri ile İstanbul’un Tarihi Yarımada bölgesinde bulunan BW PLUS T...

 • Hackerların yeni hedefi oteller, ya para ya oda

  Hackerlar Avusturya’da lüks bir otelde elektronik anahtar kart sistemini ele geçirerek otelin yeni e...

 • Yok artık!..

  Gelişmişlik düzeyi artan ülkelerin; eğitimden sağlığa, ulaşımdan huzur ve refahın sağlanmasına kadar...

 • Turizmde İsrail'le bahar havası

  Turizmde Türkiye’nin hedef ülkelerinden biri olan ve 2017’de 1 milyon turist çekmeyi planladığımız İ...