Online okumak için tıklayınız...

Anı Tur'da neler oluyor?

2017-02-01 15:25:24
Cumhuriyet Gazetesi, Anı Tur'un sahibi Veli Çilsal ve eşi hakkında 'yakalama emri' çıkarıltıldığını duyuran bir haber yayınladı. Veli Çilsal ise, iddiaları redderek, haberde sözü geçen davanın 11 yıl önce kendi lehine biten bir dava olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi'nin internet sitesinde yer alan habere göre Veli Çilsal, nitelikli dolandırıcılık, özel belgede sahtecilik ve hileli iflasla suçlanıyor. Haberde, "Kadıköy 4. Asliye Ticaret Mahkemesi'nce 2007'de Anı Grup'un iflasına karar verildiği, buna rağmen Çilsal'ın farklı şirketler kurarak 'Anı Tur' markası altında turizm faaliyetlerine devam ettiği tespit edildi" deniliyor.

Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal ise Cumhuriyet gazetesi kanalıyla bazı kişilerin kendisine 'saldırdığını' savunarak, "31.01.2017 günlü Cumhuriyet Gazetesi kanalıyla bana saldırıya geçmişler. Yalan yanlış haberleri çarpıtarak veriyorlar. Bu, 2006 senesinde yani 11 yıl önce bizim lehimize biten bir davadır.

Cumhuriyet Savcısı hepimizin hakkında kovuşturmaya gerek olmadığına karar verdi ve dava bitti. Amaçları başka, istekleri var, tekrardan bitmiş bir davayı kaşıyorlar. Gazete ile de bir görüşme gerçekleştirdik ve biraz önce haberi kaldırdılar. Ben biliyorum emellerini ve dertleri başka, tekzip ve tazminat için avukatlar aracılığıyla gerekenleri yapıyoruz" dedi. Veli Çilsal, iddialara karşı bir basın açıklaması yapacaklarını da ifade etti.

Cumhuriyet'te yer alan haber şu şekilde:

Türkiye’nin en büyük turizm acentalarından Anı Tur’un sahibi Veli Çilsal ve eşi hakkında ‘yakalama emri’ çıkarıltıldı. Ünlü iş adamı, nitelikli dolandırıcılık, özel belgede sahtecilik ve hileli iflasla suçlanıyor. Turizm sektöründe 33 yılı geride bırakan Anı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal hakkında yürütülen soruşturmada şirketle ilgili olarak çarpıcı bilgilere ulaşıldı.

Kadıköy 4. Asliye Ticaret Mahkemesi’nce 2007’de Anı Grup’un iflasına karar verildiği, buna rağmen Çilsal’ın farklı şirketler kurarak ‘Anı Tur’ markası altında turizm faaliyetlerine devam ettiği tespit edildi.

Ticaret belgesi olmaksızın faaliyet yürüttüler

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede, “Anı Grup şirketi adına seyahat acenta belgesi olmadığı halde, Anı Turizm Seyahat Acentası belgesini kullanarak ve isim benzerliğinden yararlanarak yerli ve yabancı turistleri getirip, konaklattırdıkları, kısa sürelerle şirket ünvanlarını ve ortaklarını değiştirerek tacir veya şirket yönetici olan şirket adına hareket ederek ticari faaliyetleri sırasında nitelikli dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik suçlarını işlediklerine dair yeterli şüphe oluşturacak delil bulunduğu” belirtildi.

Bu suçlamalarla Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal ve eşi Aytül Çilsal ile grup yöneticilerinden Nimet Demirağ, Cumhur Küçük ve Yılmaz Kılavuzoğlu hakkında kamu davası açıldı. 17 Kasım 2016 tarihli duruşmada Veli Çilsal ve Nimet Demirağ’ın duruşmaya zorla getirilmesine kararı veren İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Aytül Çilsal’ın da duruşmada hazır edilmesi için vekillerine süre tanıdı.

“Hileli iflas”tan mahkumiyet kararı

Öte yandan bu davanın Anı Grup’la ilgili ilk dosya olmadığı da soruşturma sırasında ortaya çıktı. İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen başka bir davada eski ünvanı “Anı Grup” olan “Cerem Turizm”in yöneticisi Muammer Topkapı hakkında da “hileli iflas” suçundan “mahkumiyet kararı” verildiği öğrenildi. Bu dosya kapsamında Veli Çilsal ve eşi hakkında “kovuşturmaya yer olmadığına” hükmedildi fakat dava dosyasındaki bilirkişi raporunda Çilsal ve eşinin de “suça ortak olduğu”nun belirtilmesi dikkat çekti.

Anı Tur’un konuklarını ağırlayan fakat ödemelerini alamayan otel sahipleri, Veli Çilsal’ın da “hileli iflas” suçundan yargılanması için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. UYAP üzerinden yaptığı araştırmada sanıklar Veli Çilsal, Aytül Çilsal ve Yılmaz Kılavuzoğlu hakkında başka suçlardan da “yakalama kararı”nın bulunduğunu, Nimet Demirağ’ın ise uyruksuz olduğunu tespit eden savcılık, bu üç isim hakkında “yakalama kararı” çıkarttı. Çilsal çifti ve Kılavuzoğlu’nun, 2017’nin ilk haftası mahkemeye başvururak ifade verdikleri ve serbest bırakıldıkları öğrenildi.

Hakkında “hileli iflas suçu”ndan soruşturma devam eden Veli Çilsal, 2014’te Madrid’te şirketinin “30’uncu yılı”nı kutlamak için düzenlediği törende yaklaşık 3 bin çalışanın bulunduğunu, Anı Tur’un 2023’te 25 otel açmayı planladığını söylemişti.

 

Yorumlar

comments powered by Disqus

Benzer Haberler